مدک
مدک

یونیت دندانپزشکی چیست؟ 0 تا 100 یونیت‌های دندانپزشکی:

زمانی که وارد مطب‌های دندانپزشکی می‌شویم، اولین چیزی که به چشممان می‌افتد یونیت دندانپزشکی می‌باشد. به جرئت می‌توان گفت یونیت دندانپزشکی اصلی ترین و مهم ترین تجهیز هر دندان پزشکی می‌باشد. در این مقاله قصد داریم تا شما را با یونیت‌های دندانپزشکی بیشتر آشنا سازیم و بخش‌های مختلف آن را معرفی و بررسی کنیم. همچنین نکات مفیدی در خصوص تعمیر و نگهداری مناسب از یونیت‌های دندانپزشکی را به شما عزیزان ارائه خواهیم کرد.

یونیت دندانپزشکی

یونیت دندانپزشکی چیست؟

یونیت دندانپزشکی، اساسی ترین رکن هر مطب دندانپزشکی می‌باشد. یونیت دندانپزشکی در اصل همان صندلی می‌باشد که بیمار بر روی آن استقرار می‌یابد و کلیه ابزارها و اینسترومنت‌های دندانپزشکی بر روی آن قرار گرفته است. یونیت‌های دندانپزشکی از بخش‌های مختلفی تشکیل شده‌اند که از اصلی‌ترین آنها می‌توان به صندلی، چراغ دندانپزشکی، تابلت و پدال‌ کنترل اشاره کرد. در ادامه تمامی این بخش‌ها را با هم بررسی خواهیم کرد.

 

معرفی بخش‌های مختلف یونیت دندانپزشکی :

1 – چراغ دندانپزشکی:

چراغ یونیت دندانپزشکی

وظیفه چراغ دندانپزشکی ایجاد نور بدون سایه برای کمک به دید پزشک می‌باشد. این چراغ‌ها عموما از لامپ‌های هالوژنی یا LED تشکیل شده‌ و قابلیت تنظیم نور دارند. یک چراغ دندانپزشکی استاندارد باید نوری با طیف سرد ایجاد کند. نورهای گرم نه تنها باعث خستگی چشم پزشک می‌شود بلکه بر روی دید صحیح پزشک از دهان بیمار نیز تاثیر منفی می‌گذارد.

2 – تابلت:

تابلت همان کنسول یا میزی می‌باشد که در کنار دست صندلی دندانپزشک قرار می‌گیرد. دکمه‌های کنترلی تعبیه شده بر روی تابلت، امکان کنترل تمامی حرکت‌های صندلی بیمار از جمله عقب و جلو شدن پشتی صندلی و تغییر ارتفاع صندلی را به پزشک می‌دهد. همچنین باز شدن و بسته شدن آب سرد و گرم در کراشوار، کنترل سرعت اینسترومنت‌های دندانپزشکی، روشن کردن چراغ دندانپزشکی همگی از طریق دکمه‌های تعبیه شده بر روی تابلت امکان پذیر هستند.

برخی از یونیت‌های جدید دارای حافظه‌ای هستند که می‌توان حالت‌ها و تنظیمات مختلف را بر روی آنها ذخیره نمود.

کنترل بلوک: یکی از اجزای یونیت بوده که وظیفه آن تقسیم و کنترل آب و هوای ورودی به اینسترومنت‌ها می‌باشد.

 

3 – هولدرهای یونیت دندانپزشکی:

هولدرهای یونیت وظیفه نگهداشتن اینسترومنت‌ها و ابزارهایی چون ساکشن، پوآر و لایت کیور را دارند. بر روی ابزارها یا هولدرها، میکرو سوئیچ‌هایی قرار گرفته است که با برداشتن یک اینسترومنت، دستور فعال شدن را به آن ارسال می‌کند. همچنین با برگرداندن اینسرومنت بر روی هولدر، دستور خاموش شدن به اینسترومنت ارسال می‌شود. شیلنگ‌های مربوط به اینسترومنت‌ها از داخل تابلت می‌گذرد و هوا و آب را به اینسترومنت‌ها منتقل می‌کنند و همچنین برای محتوای مکیده شده از دهان بیمار همچون بزاق و خون را به یک فاضلاب انتقال می‌دهند.

 

4 – ساکشن:

برای داشتن دید مناسب از دهان بیمار نیاز به مکش دائم براق و خون از دهان بیمار می‌باشد. عمل مکش توسط ساکشن یونیت انجام می‌پذیرد.

خارج کننده بزاق (بزاق کش): مکنده بزاق قدرت مکش پایینی دارد و تنها قادر است تا براق رقیق را مکش کند. مکنده بزاق قادر به مکش بزاق غلیظ، خون، چرک و عفونت را مکش کند. آب یا هوا با عبور از قطعه‌ای به نام جت، مکش ایجاد می‌کند و قدرت مکش وابطه به فشار آب و هوا و همچنین طراحی جت است.

مطالعه بیشتر:   راهنمای کامل خرید یونیت دندانپزشکی (قیمت یونیت‌های ایرانی و خارجی)

مکنده مرکزی: مکنده مرکزی قدرت بالایی دارد و می‌تواند مایعات را تا 50 لیتر بر دقیقه را مکش کند.

ساکشن یونیت دندانپزشکی

 

برخی از ساکشن‌ها دارای سیستم جداکننده آمالگام هستند. آمالگام همان ماده‌ای می‌باشد که برای پر کردن حفره‌های دندانی از آن استفاده می‌شود. در صورتی که آمالگام از مایعات مکیده شده جدا نشود می‌تواند شیلنگ فاضلاب را دچار گرفتگی کند.

 

5 – جعبه یا باکس یونیت دندانپزشکی:

در داخل هر جعبه یونیتی یک منبع ذخیره آب قرار دارد. از آب ذخیره شده در زمان قطعی آب یا و یا برای ضد عفونی کردن شیلنگ‌ها استفاده می‌شود. از موارد دیگری که در جعبه یونیت قرار دارد می‌توان به برد تابلت، تنظیم کننده ولتاژ چراغ، برد الکتریکی و شیر انتقال آب اشاره کرد. در داخل این جعبه ممکن است موارد دیگری نیز وجود داشته باشند. برای مثال ممکن است جعبه یونیت دندانپزشکی شما دارای فیلتر آب باشد و یا مدار ساکشن درون آن وجود داشته باشد.

 

6 – کراشوار:

کراشوار از یک سینک و شیر آب تشکیل شده است که بیمار برای تخلیه محتویات دهان خود از آن استفاده می‌کند. کراشوار باید به شکلی باشد که بیمار به راحتی بتواند از آن استفاده کند. همچنین بهتر است تا کراشوار صافی مناسب داشته باشد تا آمالگام از مایعات فیلتر شود و باعث اسنداد خروجی کراشوار نشود.

 

7 – هندپیس‌ها:

هندپیس‌ها ابزاری هستند که برای فرم‌دهی و صیقل‌ دادن به دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. هندپیس‌ها در انواع مختلف پنوماتیکی، مکانیکی و الکتریکی موجود‌ می‌باشند ولی اکثر آنها پنوماتیکی یا الکتریکی هستند.

هندپیس‌های کم سرعت: هندپیس‌های کم سرعت، سرعتی در حدود 20000 دور بر دقیقه دارند و قابیلت کنترل سرعت ندارند.

هندپیس‌های پر سرعت: سرعت این نوع از هندپیس‌ها بسیار بالا بوده و بدون نیاز به فشار زیاد به راحتی دندان‌ها را برش می‌دهند.

 

8 – سیستم هوای فشرده:

کمپرسورها وظیفه تامین هوا فشرده مورد نیاز را دارند ولی نمی‌توان هوای فشرده شده را مستقیما به اینسترومنت‌ها انتقال داد. هوای فشرده پس از خارج شدن از کمپرسور وارد فیلتر رگلاتور می‌شود و در ضمن حذف رطوبت، فشار آن به فشار مورد نیاز برای اینسترومنت‌ها می‌رسد.

 

9 – صندلی:

صندلی دندانپزشکی باید نشیمن‌گاه مناسبی برای بیماران فراهم سازد. همچنین مهم است که صندلی استحکام لازم برای تحمل وزن بیمار را داشته باشد.

صندلی‌های دندانپزشکی قابلیت تنظیم ازتفاع صندلی و پشتی تکیه گاه را دارند. جابجایی صندلی و تکیه گاه به صورت پنوماتیکی، هیدرولیکی و یا الکتریکی میسر می‌شود و تنظیم آن از طریق تابلت صورت می‌گیرد.

از اجزای صندلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

زیر دستی: زیر دستی یکی از اجزای صندلی بوده و برای راحت بودن دست بیمار بر روی صندلی قرار داده شده است.

مطالعه بیشتر:   راهنمای کامل خرید اتوکلاو دندانپزشکی (همراه با قیمت انواع اتوکلاو)

نشیمن‌گاه صندلی: نشیمن‌گاه صندلی‌های دندانپزشکی عموما از چرم مصنوعی ساخته شده‌اند تا به راحتی ضد عفونی شوند.

زیر سری: زیر سری‌ها قابلیت جابجایی دارند و می‌توان زاویه و ارتفاع آنها را تغییر داد. سر بیمار بر روی زیر سری قرار می‌گیرد و یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک زیر سری استاندارد، لرزش بسیار کم است.

پشتی صندلی: پشتی صندلی‌های دندان پزشکی معمولا طراحی ارگونومیک دارند تا به بیمار فشار کمتری وارد شود. زاویه پشتی صندلی از طریق دکمه‌های تابلت قابل کنترل است.

شاسی صندلی: شاسی صندلی وظیفه نگهداشتن صندلی را بر عهده دارد. طراحی شاسی صندلی به گونه‌ای است که فاقد کوچکترین لرزشی باشد.

 

10 – تابوره:

تابوره همان صندلی گردان دندانپزشکان است. تابوره‌ امکان گردش دارد و ارتفاع آن قابل تنظیم می‌باشد.

 

11 – پوآر:

پوآر یا سرنگ دندانپزشکی وسیله‌ای است که آب، هوا و ترکیب آب و هوا را پاشش می‌کند. از پوآر عموما برای خشک کردن دندان و دهان و پاک کردن دندان‌های تراشیده شده از ضایعات استفاده می‌شود. پوآرها در دو نوع سه کاره و شش کاره موجود هستند که پوآرهای سه کاره آب سرد، هوای سرد و اسپری سرد و پوآرهای شش کاره آب سرد و گرم، هوای سرد و گرم و اسپری سرد و گرم دارند و هر یک از آنها توسط کنترلر موجود روی پوآر فعال می‌شوند.

پوآر یونیت دندانپزشکی

 

12 – شیرهای یونیت دندانپزشکی:

شیرهای استفاده شده در یونیت‌های دندانپزشکی از نوع برقی هستند. شیرهای برقی در کراشوار، ساکشن، ورودی هوا و آب یونیت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

13 – پدال:

برای کنترل حرکت‌های صندلی و همچنین اینسترومنت‌ها می‌توان از پدال یونیت استفاده کرد. پدال‌ها در دو سری پنوماتیکی و الکتریکی وجود دارند.

 

14 – مانیتور:

در برخی از یونیت‌ها، دوربین‌هایی به نام دوربین داخل دهان وجود دارد که امکان مشاهده تصویر زنده از دهان بیمار را برای پزشک میسر می‌کند و این تصاویر زنده به مانیتور یونیت ارسال می‌شود.

 

 

کمپرسور مناسب برای یونیت‌ دندانپزشکی:

کمپرسور یونیت دندانپزشکی

یکی از مسائلی که باید در آن دقت زیادی داشته باشیم، انتخاب کمپرسور هوای مناسب برای یونیت دندانپزشکی می‌باشد.

یک کمپرسور هوای مناسب برای دندانپزشکی باید شرایط زیر را داشته باشد:

1 – کم صدا باشد:

صدای زیاد کمپرسور می‌تواند آسایش را از شما و بیمارانتان بگیرد.

2 – قدرت مناسبی داشته باشد:

ابزارها و اینسترومنت‌های شما برای کارآیی حداکثر نیازمند هوای فشرده مشخصی هستند. دو پارامتر که در زمان خرید کمپرسور هوا باید در نظر داشته باشید، دبی حجمی و فشار تولیدی آن است. همچنین کمپرسوری با حجم مخزن مناسب تهیه کنید تا به دلیل خالی شدن مخزن، کارتان عقب نیفتد.

3 – ترجیحا بدون روغن باشد:

در کمپرسورهای روغنی همواره خطر آلوده شدن هوا با رغن وجود دارد. از آنجایی که رعایت نکات بهداشتی در مطب‌ها امری بسیار ضروری می‌باشد، برای جلوگیری از انتشار آلودگی‌ها بهتر است از کمپرسورهای بدون روغن استفاده نمایید.

مطالعه بیشتر:   راهنمای کامل خرید یونیت دندانپزشکی (قیمت یونیت‌های ایرانی و خارجی)

 

همچنین کمپرسور هوا را در مکانی بهداشتی با گردش هوای مناسب قرار دهید و از قرار دادن کمپرسور هوا در کنج‌های اتاق خودداری نمایید.

 

نکات مهم برای خرید یونیت‌ دندان پزشکی:

اگر قصد تهیه یک یونیت دندانپزشکی جدید برای مطب خود دارید، به مواردی که خواهیم گفت توجه داشته باشید.

1 – دارا بودن استانداردهای لازم:

یونیت دندانپزشکی باید تمامی استانداردهای لازمه را داشته باشد. یعنی قطعات مکانیکی، قطعات الکتریکی و متریال استفاده شده در یونیت، همگی استانداردهای لازم را داشته باشد. همچنین لازم است تمامی نکات ایمنی در آن رعایت شده باشد. صندلی یونیت می‌بایست فاقد هرگونه لرزشی باشد و در زمان استفاده از اینسترومنت‌ها، کنترلرهای تنظیم موقعیت صندلی غیر فعال شوند.

2 – طراحی ارگونومیک:

صندلی یونیت دندانپزشکی باید طراحی ارگونومیک داشته باشد. حفظ رضایت بیمار یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که هر دندانپزشکی باید در نظر داشته باشد. صندلی‌ غیر ارگونومیک، باعث ناراحتی و عدم رضایت بیمار شده و در عمل‌های طولانی، اثرات مخربی در سلامتی ستون فقرات بیمار خواهد گذاشت.

3 – آپشن‌های یونیت دندانپزشکی:

آپشن‌های یونیت‌های مختلف را با هم مقایسه کنید تا بتوانید ارزنده‌ ترین انتخاب را داشته باشید. این آپشن‌ها عبارتند از :

 • جرم گیر
 • لایت کیور
 • پدال مولتی فانکشن
 • ساکشن مرکزی، هوایی و جداکننده آمالگام
 • موتور اندو
 • مانیتور و دوربین داخل دهان
 • حافظه یونیت
 • نگاتوسکوپ

4 – خدمات پس از فروش مناسب:

سعی کنید یونیتی تهیه کنید که خدمات پس از فروش خوبی داشته باشد و قطعات مصرفی و تعویضی آن در بازار موجود باشد.

5 – متریال مناسب یونیت دندانپزشکی:

یونیت‌ دندانپزشکی باید به صورت مکرر ضد عفونی شود. در نتیجه متریال استفاده شده در ساخت یونیت باید کیفیت لازم را داشته باشند و در اثر مواد ضد عفونی کننده، رنگ خود را از دست ندهند.

یونیت دندانپزشکی

تعمیر و نگهداری مناسب از یونیت دندانپزشکی:

یونیت‌های دندانپزشکی نیازمند تعمیر و نگهداری دوره‌ای مناسب هستند. برای اینکه لیست کارهایی که لازم است انجام دهید را فراموش نکنید، یک برنامه منظم تعمیر و نگهداری کلی و یک چک لیست تهیه کنید و مطابق با آن پیش بروید.

روزانه:

 • روغن‌کاری و استریل کردن هندپیس‌ها
 • شست و شوی پوآرها
 • تمیز کردن شیلنگ‌های انتقال آب هندپیس‌ها برای هر بیمار
 • تمیز کردن لوله ساکشن
 • ضد عفونی کردن سطوح یونیت و تمامی ابزارها برای هر بیمار

هفتگی:

 • چک و تعویض اورینگ‌های کوپلینگ هندپیس‌ها
 • تعویض واشرهای هندپیس‌ها
 • تمیز کردن فیلتر آب
 • بررسی جداکننده آمالگام
 • بررسی مخزن آب ذخیره یونیت

 

همچنین وضعیت کلی یونیت را به صورت دوره‌ای بررسی نمایید و از صحت کارکرد کنترلرهای تابلت مطمئن شوید.

از آنجایی که کمپرسور هوا وظیفه تامین هوای فشرده هندپیس‌ها و سایر ابزارهای دندان پزشکی را دارد، لازم است تا عملکرد آن به صورت دوره‌ای بررسی شود. در صورتی که عملکرد کمپرسور هوا دچار اختلال شده باشد امکان دارد تا به ابزارهای شما صدمه وارد کند. همچنین عدم تعویض بموقع فیلترها باعث آلودگی هوای فشرده شده که می‌تواند سلامتی بیماران شما را به خطر بیندازد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *