مدک
مدک

یونیت دندانپزشکی بخشی جدایی ناپذیر از کلینیک‌های دندانپزشکی می‌باشد. می‌توان گفت که مهم‌ترین تجهیز هر کلینیک دندانپزشکی، یونیت آن می‌باشد. در نتیجه بد نیست که در زمان خرید یونیت دندانپزشکی کمی وسواس به خرج دهید. در این مقاله قصد داریم تا راهنمای کاملی برای خرید یونیت دندانپزشکی به شما عزیزان ارائه کنیم.

یونیت دندانپزشکی

نکات خرید یونیت دندانپزشکی:

همانطور که گفتیم، خرید یونیت دندانپزشکی نیازمند دقت و بررسی‌های فراوان می‌باشد. در این بخش تمامی پارامترهایی که در زمان خرید یونیت دندان پزشکی باید به آنها دقت داشته باشید را معرفی می‌کنیم.

 

1 – جنس و متریال یونیت:

متریال استفاده شده در ساخت یوینت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. همانطور که می‌دانید کلینیک دندان پزشکی باید به صورت مرتب ضد عفونی شود. یوینت دندان پزشکی نیز از این امر مستثنی نیست. پس متریال استفاده شده در ساخت یونیت باید به گونه‌ای باشد که در اثر مواد ضد عفونی کننده تغییر رنگ نداده و خراب نشود. همچنین الیاف صندلی نیز باید از جنس الیاف پزشکی بوده و استانداردهای لازم را در این زمینه داشته باشد. پس در زمان خرید یونیت دندانپزشکی، از فروشنده درباره متریال استفاده شده در ساخت آن سوال کنید.

 

2 – طراحی صندلی:

طراحی صندلی یونیت باید مناسب با ارگونومی ستون فقرات انسان باشد تا در استفاده‌های طولانی برای سلامتی بیماران مشکل ایجاد نکند. همچنین صندلی یونیت باید از پایداری بسیار بالایی برخوردار باشد و با کمترین ضربه‌ای دچار لرزش نشود. همچنین زیر سری صندلی نیز باید طوری طراحی شده باشد که لرزش‌ها را دمپ کند.

 

3 – چراغ یونیت دندانپزشکی:

نور چراغ یونیت دندانپزشکی بر روی دید دندان پزشک تاثیر بسیار زیادی دارد. چراغ‌هایی که نور زرد و گرم دارند در طولانی مدت روی دید پزشک اختلال ایجاد کرده و باعث خستگی چشم پزشک می‌شود. چراغ یونیت مناسب نوری سرد و سفید با شدت کافی تولید کرده و ضد آب است.

چراغ یونیت‌ها یا هالوژنی هستند و یا LED. چراغ‌های LED از نور شدت نور بهتری برخوردار بوده و طول عمر بالاتری نیز دارند. همچنین چراغ‌های LED، گرمای بسیار کمتری نسبت به چراغ‌های هالوژنی ایجاد کرده و مصرف برق بسیار کمتری دارند.

 

4 – قدرت کافی صندلی:

یونیت دندان پزشکی باید قدرت کافی برای تحمل وزن بیمار را داشته باشد. همچنین باید موتورهای صندلی یونیت‌هایی که از الکتروموتور برای تغییر وضعیت استفاده می‌کنند، به اندازه‌ای قوی باشند تا بتوانند به راحتی ارتفاع صندلی و زاویه تکیه گاه را تنظیم کنند.

 

5 – سیستم تغییر وضعیت صندلی:

سیستم تغییر وضعیت یونیت‌های دندانپزشکی از نوع الکتریکی و یا پنوماتیکی می‌باشند. نوع الکتریکی آن که در اکثر یونیت‌های جدید استفاده می‌شود بهتر بوده و دارای حافظه می‌باشد. در نتیجه پزشک می‌تواند حالت‌های مختلف صندلی را ذخیره کرده تا هر دفعه نیاز به تنظیم آن نباشد.

 

6 – دارا بودن استانداردهای ایمنی:

دارا بودن استانداردهای ایمنی به شما کمک می‌کند تا با اطمینان خاطر بیشتری از یونیت خود استفاده نمایید. این استانداردها شامل این موارد می‌شود:

 • سیستم توقف اضطراری: سیستم توقف اضطراری به پزشک و اپراتور این امکان را می‌دهد تا در شرایط خاص و کنترل نشده تمامی سیستم را به یکباره خاموش کند.
 • سیستم توقف کار در زمان استفاده از اینسترومنت: حرکت‌های ناگهانی صندلی در هنگام کار با اینسترومنت‌ها بسیار خطرناک می‌باشد. این سیستم با قفل کردن صندلی و از مدار خارج کردن موتورهای آن در زمان استفاده از اینسترومنت‌ها، تغییر وضعیت صندلی بیمار را ناممکن می‌کند.
 • سیستم توقف در برابر موانع: اگر مانعی در برابر تغییر ارتفاع یا زاویه پشتی صندلی قرار بگیرد، این سیستم دستور توقف و حرکت مخالف را به موتورهای صندلی ارسال می‌کند. این سیستم از آسیب به وسایل و موتورهای صندلی جلوگیری می‌کند.
مطالعه بیشتر:   راهنمای کامل خرید اتوکلاو دندانپزشکی (همراه با قیمت انواع اتوکلاو)

 

یونیت دندانپزشکی

7 – آپشن‌های یونیت:

یونتیت‌ها برخی از ابزارها را به عنوان آپشن در اختیار شما قرار داده و شما را از خرید آن‌ها به صورت مجزا بی نیاز می‌کنند. در نتیجه هنگامی که در حال مقایسه قیمتی یونیت‌ها هستید باید به این مسئله نیز توجه داشته باشید. تجهیزات و مواردی که به عنوان آپشن همراه با یونیت‌ها ارائه می‌شوند شامل موارد زیر هستند:

 • دوربین داخل دهانی
 • مانیتور
 • جرم گیر
 • لایت کیور
 • شیلنگ چهارم و پنجم
 • موتور اندو
 • ساکشن مرکزی و هوایی
 • موتور ایمپلنت
 • نگاتسکوپ و …

 

8 – گارانتی و خدمات پس از فروش:

یکی از مواردی که در هنگام انتخاب و خرید یونیت دندانپزشکی باید به آن توجه داشته باشید، گارانتی و خدمات پس از فروش آن است. یونیت باید گارانتی و خدمات پس از فروش مناسبی داشته باشد تا اگر احیانا مشکلی برای یونیت شما پیش آمد و یا نیاز به تعویض قطعه خاصی پیدا کرد، از این بابت نگرانی نداشته باشید.

 

9 – زیبایی یونیت:

ممکن است برای شما مهم جلوه نکند. اما چه بهتر که یونیت شما طراحی زیبا و جمع و جوری داشته باشد. چراکه زیبایی یونیت بر روی روحیه شما و بیمارانتان تاثیر زیادی خواهد گذاشت.

 

10 – ارزندگی:

آخرین موردی که باید به آن توجه داشته باشید، قیمت یوینت می‌باشد. برای اینکه ارزندگی یونیت را بررسی کنید می‌توانید آن را با سایر یونیت‌ها هم رده مقایسه کنید.

 

با توجه به نکات فوق می‌توانید بهترین و ارزنده ترین یونیت را برای کلینیک دندان پزشکی خود خریداری نمایید.

انواع برندهای یونیت موجود در ایران:

در زمان انتخاب و خرید یونیت دندانپزشکی با برندهای مختلفی روبرو خواهید شد. ممکن است در انتخاب برند یونیت دچار تردید شوید. همه یونیت‌های تولید داخل از کیفیت مناسبی برخوردار هستند و برخی از آنها مانند برند دنتوس به خارج از ایران نیز صادر می‌شوند. در این قسمت می‌توانید انواع برندهای داخلی و برندهای خارجی معروفی که در بازار ایران موجود هستند را مشاهده کنید:

مطالعه بیشتر:   راهنمای کامل خرید اتوکلاو دندانپزشکی (همراه با قیمت انواع اتوکلاو)

برندهای ایرانی:

 • یونیت دندانپزشکی دنتوس
 • یونیت دندانپزشکی فیروز دنتال
 • یونیت دندانپزشکی فخر سینا
 • یوینت دندانپزشکی پارس دنتال
 • یونیت دندانپزشکی پارس طب
 • یونیت دندانپزشکی فراز مهر
 • یونیت دندانپزشکی وصال گستر طب
 • یونتت دندانپزشکی ملورین

برندهای خارجی:

 • یونیت دندانپزشکی دیپلمات
 • یونیت دندانپزشکی ویتالی
 • یوینت دندانپزشکی میلیونیکو
 • یونیت دندانپزشکی زیمر
 • یونیت دندانپزشکی سوئیدنت

 

الزاما یونیت‌های خارجی از یونیت‌های داخلی بهتر نیستند. حتی قطعات برخی از یونیت‌های خارجی ممکن است در بازار ایران پیدا نشود و شما را دچار دردسر کند.

اگر قصد خرید یونیت دندانپزشکی خارجی را داشتید حتما از فروشنده در خصوص قطعات یدکی آن سوال کنید. همچنین در صورت امکان از دندان پزشکانی که از آن برند استفاده کرده‌اند، مشورت بگیرید.

 

بازه قیمتی یونیت‌های دندانپزشکی ( آپدیت شده در 25/02/1400 )

یونیت‌های دندانپزشکی دنتوس : از 115 میلیون تا 150 میلیون تومان

یونیت‎‌های دندانپزشکی فیروز دنتال : از 78 میلیون تا 130 میلیون تومان

یونیت‌های دندانپزشکی فخر سینا : از 105 میلیون تا 135 میلیون تومان

یونیت‌های دندانپزشکی پارس دنتال : از 65 میلیون تا 85 میلیون تومان

یونیت‌های دندانپزشکی پارس طب : از 53 میلیون تا 75 میلیون تومان

یونیت‌های دندانپزشکی فراز مهر : از 65 میلیون تا 85 میلیون تومان

یونیت‌های دندانپزشکی وصال گستر طب : از 94 میلیون تا 210 میلیون تومان

یونیت‌های دندانپزشکی ملورین : از 105 میلیون تا 205 میلیون تومان

 

تفاوت قیمتی یونیت‌ها برای چیست؟

عمده تفاوت قیمتی یونیت‌ها بخاطر آپشن‌هایی می‌باشد که به همراه آنها ارائه می‌شود. همچنین متریال استفاده شده در ساخت و همچنین کیفیت آپشن‌های ارائه شده نیز در قیمت یونیت‌ها تاثیر گذار است.

دلیل اختلاف قیمت بالای یونیت‌های ایرانی با یونیت‌های خارجی نیز بیشتر به دلیل هزینه واردات و قیمت ارز می‌باشد. قیمت بالای یونیت‌های خارجی دلیلی بر بهتر بودن آنها نسبت به یونیت‌های ایرانی نمی‌باشد.

 

خرید یونیت دندانپزشکی دست دوم :

اگر قصد خرید یونیت دست دوم دارید به نکاتی که خواهیم گفت توجه کنید.

1 – در اولین قدم یونیت را به صورت بصری بررسی کنید تا از این منظر مشکلی نداشته باشد.

2 – کنترل پنل تابلت و پدال‌های یوینت را بررسی کنید و از عملکرد درست موتورهای صندلی یونیت اطمینان حاصل نمایید.

3 – میکروسوئیچ اینسترومنت‌ها را بررسی کنید.

4 – نور چراغ یونیت را بررسی کرده و بازوی چراغ را چک کنید.

5 – صندلی و زیر سری را از نظر عدم لغزش بررسی کنید.

6 – تمامی آپشن‌های یونیت را یک به یک چک کرده تا از صحت عملکرد آنها مطمئن شوید.

7 – شیلنگ‌های یونیت را بررسی کنید.

8 – بررسی کنید که تمام آپشن‌های یونیت سرجای خود هستند یا خیر.

9 – حدالامکان یونیتی خریداری نمایید که تاریخ گارانتی آن تمام نشده باشد.

خرید یونیت دندانپزشکی دست دوم نیازمند دقت فراوانی است. چراکه ممکن است برخی از اشکلات یونیت از چشم شما پوشیده بماند و متوجه آن نشوید. حتما برای خرید یونیت حضورا اقدام کنید.

مطالعه بیشتر:   یونیت دندانپزشکی چیست؟ 0 تا 100 یونیت‌های دندانپزشکی

 

اهمیت یونیت دندانپزشکی:

یونیت دندانپزشکی اولین چیزی است که در زمان ورود به کلینیک توجه بیماران شما را جلب می‌کند. همچنین بیمار از لحظه ورود به کلینیک تا لحظه خروج بر روی صندلی دراز می‌کشد. همچنین دندانپزشک نیز در زمان هر نوع جراحی و عملی، عمده وقت خود را در کنار یوینت می‌گذراند. پس لازم است که برای خرید یونیت دندانپزشکی، تمامی نکاتی که گفته شد در نظر گرفته شود.

 

یونیت دندانپزشکی، آسایش و سلامتی بیمار:

یونیت دندانپزشکی را می‌توان به تخت بیمار تشبیه کرد. برای هر جراحی و عملی، بیمار بر روی تخت دراز کشیده و دندان پزشک نیز مشغول عمل و جراحی خود می‌شود.

محیط دندانپزشکی برای اکثر بیماران محیطی بسیار ترسناک است و همه بیماران در زمان مراجعه به کلینیک‌های دندانپزشکی، ترسی در وجود خود دارند. پس برای حفظ رضایت بیماران می‌بایست شرایط راحتی را برای آنها مهیا کرد.

یکی از مهم‌ترین عوامل در آسایش و رضایت بیمار، صندلی یونیت راحت و مناسب است. اگر طراحی و نشمین صندلی یونیت مناسب نباشد، بیمار دچار نارضایتی می‌شود. همچنین در عمل‌های طولانی ممکن است بیمار شما دچار آسیب‌های ستون فقرات نیز شود. پس برای حفظ آسایش و سلامتی بیماران خود از یونیت‌هایی استفاده کنید که طراحی ارگونومیک و مناسب برای جراحی‌های طولانی داشته باشند. همچنین لازم است دسترسی بیمار به کراشوار راحت باشد.

 

تاثیر یونیت بر روی کار دندانپزشک:

یونیت دندانپزشکی تاثیر بسیار زیادی بر روی کیفیت و سرعت کار دندانپزشک دارد. یک یونیت مناسب باید فاقد هر گونه لغزشی باشد. چراکه جراحی دندان کاری بسیار حساس بوده و کوچکترین لرزشی در صندلی یونیت می‌تواند خطرساز باشد. همچنین نور چراغ یونیت باید مناسب بوده و تن سرد داشته باشد تا چشم دندانپزشک در طولانی مدت خسته نشود. دسترسی سریع و راحت به یونیت و اینسترومنت‌ها یکی دیگر از ویژگی‌های مهم است که یک در ساخت یونیت دندانپزشکی می‌بایست رعایت شده باشد.

کلینیک دندانپزشکی

 

یونیت و زیبایی کلینیک دندانپزشکی:

یونیت‌ اولین وسیله‌ای می‌باشد که در کلینیک‌های دندانپزشکی خودنمایی می‌کند. اگر به ظاهر کلینیک خود اهمیت می‌دهید باید به دنبال خرید یونیت دندانپزشکی خوش فرم و زیبا باشید. همچنین یونیت خوش فرم و زیبا روی دید بیماران شما نیز تاثیر مثبت زیادی خواهد گذاشت. درست است که این موضوع از لحاظ فنی از اهمیت چندانی برخوردار نیست، اما بهتر است که در زمان خرید یونیت دندانپزشکی به این موضوع نیز توجه داشته باشید.

 

سخن پایانی:

یونیت دندانپزشکی یکی از مهم ترین تجهیزات کلینیک‌های دندانپزشکی بوده و بر روی کیفیت کار پزشک تاثیر بسیار زیادی دارد. برای خرید یونیت دندانپزشکی باید توجه و دقت کافی به خرج داد تا در آینده مشکلی پیش نیاید. در زمان خرید یونیت دندانپزشکی به تمامی نکاتی که در این مقاله گفتیم توجه داشته باشید تا بتوانید یونیتی مناسب برای کلینیک دندانپزشکی خود تهیه نمایید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *