مدک
مدک

راهنمای کامل خرید اتوکلاو دندانپزشکی:

رعایت بهداشت یکی از پر اهمیت‌‌ترین بخش‌های هر کلینیک دندانپزشکی می‌باشد. از آنجایی که ابزار و اینسترومنت‌های دندانپزشکی تماس مستقیم با دهان بیمار دارد، لازم است تا این ابزارها به خوبی با اتوکلاو ضد عفونی شوند. ابزار ضد عفونی نشده ممکن است باعث ایجاد عفونت و انتقال بیماری‌ها در بین بیماران شما شود. در این مقاله قصد داریم تا راهنمای کاملی برای خرید اتوکلاو دندانپزشکی به شما عزیزان ارائه کنیم.

 

اتوکلاو دندانپزشکی چیست؟

اتوکلاو

به دلیل حساسیت ضدعفونی کردن ابزارهای دندانپزشکی نمی‌توان به استفاده از مواد ضد عفونی کننده و شست و شو بسنده کرد.

ابزارهای دندانپزشکی می‌بایست بطور کامل ضدعفونی شوند و تا تمامی میکروب‌ها و ویروس‌های جان سختی همچون هپاتیت B از روی این ابزار بین بروند. دستگاه اتوکلاو این‌ کار را برای ما انجام می‌دهد.

دستگاه اتوکلاو دندانپزشکی هوای درون محفظه را مکیده و درون محفظه فشار منفی ایجاد می‌کنند. در نتیجه تمامی هوای محبوس شده درون حفره‌های ابزار خارج می‌شود. سپس بخار داغ با دمای 121 یا 134 درجه سانتی گراد و فشاری مشخص به درون محفظه فرستاده می‌شود تا جای هوای خارج شده را بگیرد.

در برخی از اتوکلاوهای دندان پزشکی این عملیات در چندین دوره انجام می‌شود تا بخار داغ به شکل کار‌آمد تری جایگزین هوای درون حفره‌های ابزار شده و عملیات ضد عفونی به شکل بهتری انجام پذیرد.

 

اتوکلاو مخصوص دندانپزشکی چه کلاسی دارد؟

انواع مختلفی از اتوکلاوها وجود دارد که برخی از آنها مخصوص بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌ها و برخی دیگر مخصوص کلینیک‌های دندانپزشکی می‌باشند.

اتوکلاوها در کلاس‌های مختلفی تقسیم بندی می‌شوند که اتوکلاو کلاس B مخصوص دندانپزشک‌ها است.

اتوکلاوهای کلاس B را می‌توان قوی‌ترین نوع اتوکلاوها دانست چراکه این اتوکلاوها قادر هستند تا ابزار و تمامی منسوجات متخلخل را به خوبی ضد عفونی کنند.

 

راهنمای خرید اتوکلاو دندانپزشکی مناسب

راهنمای خرید اتوکلاو دندانپزشکی مناسب

خرید اتوکلاو دندانپزشکی مانند هر دستگاه دیگری نیازمند تحقیق و بررسی می‌باشد. در این قسمت مجموعه ای از پارامترها و مواردی را که در زمان خرید اتوکلاو دندانپزشکی لازم است مد نظر داشته باشید را در قابل یک راهنما معرفی خواهیم کرد.

با توجه به این موارد می‌توانید اتوکلاو مناسب برای کلینیک دندانپزشکی خود را خریداری نمایید.

1 – ظرفیت یا حجم اتوکلاو:

یکی از پارامترهایی که در زمان خرید اتوکلاو لازم است بررسی کنید، ظرفیت اتوکلاو است. ظرفیت اتوکلاو بر حسب لیتر اندازه گیری می‌شود و اتوکلاوهای دندانپزشکی ظرفیتی بین 8 تا 36 لیتر دارند.

شاید اینگونه فکر کنید که هرجه ظرفیت اتوکلاو بیشتر باشد بهتر است اما چنین دیدگاهی همیشه صحیح نیست.

اتوکلاوهای بزرگ مصرف برق بیشتری از اتوکلاوهای کوچک دارند و فضای بیشتری را نیز اشغال می‌کنند. همچنین هرچقدر که ظرفیت اتوکلاو بیشتر باشد قیمت آن نیز بالاتر است. پس با توجه به ابعاد کارتان، ظرفیت اتوکلاو دندانپزشکی مناسب برای کلینیک خود را محاسبه کنید.

 

2 – مدت زمان چرخه:

یکی از پارامترهای مهم دیگری که باید در نظر داشته باشید مدت زمان کامل شدن چرخه می‎‌باشد. هرچه مدت زمان کامل شدن چرخه کمتر باشد، زمان بیشتری نیز صرفه جویی می‌شود.

 

3 – سیکل‌های متفاوت:

بهتر است اتوکلاو دندانپزشکی شما سیکل‌های مختلفی داشته باشد. داشتن سیکل‌های متفاوت به شما کمک می‌کند تا ابزار و وسایل مختلف را بهتر استرلیزه کنید.

ممکن است برای استریل کردن برخی از وسایل، سیکل‌های سریع‌تر و کوتاه‌تر پاسخگو باشند و شما می‌توانید با انتخاب سیکل مناسب در مصرف انرژی و زمان خود صرفه جویی کنید.

 

4 – کیفیت ساخت:

اتوکلاو دندانپزشکی

یک اتوکلاو مناسب دندانپزشکی می‌بایست از کیفیت ساخت مطلوبی برخوردار باشد. از آنجایی محفظه اتوکلاو شرایط خاصی را از نظر فشار، دما و سطح رطوبت تجربه می‌کند، ضروری است که محفظه بتواند این شرایط را به خوبی هندل کند.

بهترین جنس برای محفظه اتوکلاو، استیل ضد زنگ می‌باشد.

 

5 – تداوم در کار:

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که اتوکلاو دندانپزشکی مناسب باید دارا باشد، تداوم خوب است. برخی از اتوکلاوها پس از مدتی کار کردن دچار مشکلات فنی زیادی شده و به خوبی کار نمی‌کنند و یا بطور کل خراب می‌شوند.

پس برای جلوگیری از وقوع چنین مشکلی سعی کنید تا اتوکلاو دندانپزشکی خود را از یک برند معتبر تهیه کرده و در صورت امکان، نظر دندانپزشکانی که از آن اتوکلاو استفاده کرده‌اند را بپرسید.

 

6 – دارا بودن استانداردهای لازم:

اتوکلاو دندانپزشکی باید استانداردهای بهداشتی و ایمنی لازم را داشته باشند.

تمامی اتوکلاوها باید دارای شیر تخلیه اضطراری محفظه باشند تا در صورت بالا رفتن کنترل نشده فشار، فشار اضافی از محفظه تخلیه شود.

همچنین مخزن آب تمیز و کثیف باید جداگانه بوده و قطعات داخلی استفاده شده در اتوکلاو از نوع مدیکال گرید باشند.

 

7 – سختی سنجی آب:

اگر آب ورودی به اتوکلاو دارای سختی و املاح زیادی باشد، قطعات داخلی اتوکلاو آسیب دیده و دستگاه شما خراب می‌شود.

برخی از اتوکلاوها دارای آپشنی هستند که پیش از شروع کار اتوکلاو، سختی آب را سنجیده و در صورت مناسب نبودن آب، این موضوع را به شما اطلاع می‌دهد.

 

8 – سیستم ثبت و پایش داده‌ها:

یک اتوکلاو مناسب باید دارای قابلیت ثبت و پایش داده‌های مربوط به مراحل استریل و عملکرد دستگاه باشد. این قابلیت تمامی داده‌های سیکل‌های اتوکلاو را ذخیره کرده و به شما ارائه می‌دهد.

 

9 – گارانتی و خدمات پس از فروش مناسب در خرید اتوکلاو:

در زمان خرید اتوکلاو دندانپزشکی حتما به گارانتی و خدمات پس از فروش آن توجه داشته باشید. اتوکلاو شما همانند هر دستگاه دیگری ممکن است دچار خرابی قطعات شود. این موضوع زمانی مشکل ساز خواهد شد که به دلیل خدمات پس از فروش نامناسب نتوانید قطعات اتوکلاو خود را پیدا کنید.

پس در زمان خرید اتوکلاو دندانپزشکی حتما به این نکته توجه داشته باشید.

 

10 – قیمت اتوکلاو:

در آخر نیز ارزندگی اتوکلاو را بررسی نمایید. فاکتورهای متعددی بر روی قیمت اتوکلاو تاثیر می‌گذارند که مهم‌ترین آنها اندازه محفظه، آپشن‌ها و کیفیت ساخت اتوکلاو می‌باشد. با بررسی این موارد می‌توانید ارزنده بودن اتوکلاو را بررسی کنید.

مطالعه بیشتر:   راهنمای کامل خرید یونیت دندانپزشکی (قیمت یونیت‌های ایرانی و خارجی)

بازه قیمتی در خرید اتوکلاو دندانپزشکی:

همانطور که گفتیم، برند و اندازه محفظه بر روی قیمت اتوکلاو دندانپزشکی تاثیر بسیار زیادی دارند. در این قسمت می‌توانید لیست بازه قیمتی اتوکلاوهای موجود در بازار ایران را بر حسب اندازه محفظه مشاهده کنید.

اتوکلاو دندانپزشکی 17 و 18 لیتری: از 55 میلیون تومان تا 120 میلیون تومان

اتوکلاو دندانپزشکی 20 تا 24 لیتری: از 63 میلیون تومان تا 130 میلیون تومان

اتوکلاو دندانپزشکی 24 لیتری به بالا: از 69 میلیون تومان تا 150 میلیون تومان

 

همچنین از برندهای اتوکلاو دندان پزشکی موجود در ایران می‎‎توان به این موارد اشاره کرد :

  • اتوکلاو دندانپزشکی اویکو
  • اتوکلاو دندانپزشکی دنتال ایکس
  • اتوکلاو دندانپزشکی بی ام اس
  • اتوکلاو دندانپزشکی یوروندا
  • اتوکلاو دندانپزشکی ریوربی
  • اتوکلاو دندانپزشکی تکنو گاز

 

اتوکلاوهای دندانپزشکی اویکو پایین‌ترین قیمت و اتوکلاوهای ریوربی بالاترین قیمت را در بازار ایران دارند.

 

خرید اتوکلاو دندان پزشکی کارکرده یا دست دوم:

راهنمای خرید اتوکلاو دندانپزشکی

ممکن است برای پایین آوردن هزینه‌های خود قصد خرید اتوکلاو دندانپزشکی دست دوم را داشته باشید. اگر چنین تصمیمی دارید می‌بایست در موقع خرید دقت و توجه بسیار زیادی داشته باشید.

برخی از نکات مهم و اساسی که در زمان خرید اتوکلاو دندان پزشکی دست دوم باید در نظر داشته باشید شامل موارد زیر است:

1 – بدنه اتوکلاو را بررسی کنید:

بدنه اتوکلاو را بررسی کنید تا دچار ضرب دیدگی نشده باشد چراکه فرو رفتگی یا ضرب دیدگی بدنه می‌تواند دلیلی بر خرابی اتوکلاو باشد.

همچنین محفظه داخلی آن را با دقت بررسی کنید و مطمئن شوید که جداره داخلی آن دچار زنگ زدگی و یا حفره نباشد.

2 – قفل درب اتوکلاو را چک کنید:

اتوکلاوها دارای دو سیستم قفل درب می‌باشند و در زمان بالا رفتن فشار درون اتوکلاو، درب آن می‌بایست به صورت اتوکاتیک قفل شده باشد و امکان باز شدن آن وجود نداشته باشد.

3 – از اتوکلاو تست بگیرید:

اتوکلاو یک دستگاه بسیار مهم در کلینیک‌های دندان پزشکی می‌باشد و وظیفه کلیدی‌ای دارد. در صورتی که اتوکلاو نتواند وظیفه خود یعنی استریل کردن را به خوبی انجام دهد، خطذات بسیار زیادی برای سلامتی بیماران شما بوجود خواهد آمد.

پس حتما پیش از خرید از اتوکلاو تست عملکرد گرفته و در صورت امکان دستگاه را به یک مرکز تخصصی نشان دهید.

4 – به وضعیت گارانتی و خدمات پس از فروش آن توجه کنید:

خرید اتوکلاو از برندهایی که در ایران پشتیبانی خوبی ندارند کاری اشتباه است. به خصوص اگر اتوکلاو خریداری شده دست دوم نیز باشد. سعی کنید اتوکلاوی خریداری کنید که خدمات پس از فروش مناسبی داشته باشد و در صورت امکان، گارانتی آن به پایان نرسیده باشد.

5 – به قیمت آن توجه کنید:

در نهایت نیز به قیمت اتوکلاو توجه کنید و قیمت آن را با نمونه نو مقایسه کنید. اگر نتوانستید نمونه نو آن را در بازار پیدا کنید می‌توانید قیمت آن را با نمونه‌های مشابه مقایسه کنید.

 

جمع بندی:

برای اینکه بتوانید یک انتخاب هوشمندانه داشته باشید، لازم است هوشمندانه فکر و عمل کنید. پیش از اقدام برای خرید اتوکلاو دندانپزشکی یک لیست از مواردی که نیاز به بررسی آن است آماده کنید و در زمان خرید موارد درون لیست را بررسی کنید.

در این مقاله مجموعه‌ای از مواردی را که در زمان خرید اتوکلاو باید بررسی شود، به شما معرفی کردیم. حال خودتان نیز می‌توانید موارد دیگری را که بنظرتان می‌رسد، به این لیست اضافه کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *