مدک
مدک

تجهیزات تنفسی (ونتیلاتور)، هر آنچه که نیاز است در مورد دستگاه ونتیلاتور بدانید:

تجهیزات تنفسی (ونتیلاتور) به دستگاهی اطلاق می‌شود که تنفس را برای بیمارانی که دچار مشکلات تنفسی هستند، ممکن می‌سازد. دستگاه‌های ونتیلاتور در بخش‌های مختلفی استفاده می‌شوند و انواع مختلفی دارند. در این مقاله به معرفی دستگاه ونتیلاتور پرداخته و انواع آن را به شما همراهان گرامی معرفی می‌کنیم. همچنین به توضیح هر آنچه که نیاز است در ارتباط با تجهیزات تنفسی بدانید خواهیم پرداخت.

 

تجهیزات تنفسی (ونتیلاتور) چیست؟

تجهیزات تنفسی (ونتیلاتور)

تجهیزات تنفسی همانطور که از نامش پیداست، تجهیزاتی هستند که به بیماران را در امر تنفس کمک می‌کنند. این دستگاه‌ها، اکسیژن را به ریه‌ها فرستاده و دی‌اکسید کربن را از ریه خارج می‌کنند. بسته به شرایط تنفسی و وضعیت بیمار، میزان اکسیژن و فشار هوای ورودی به ریه بیماران تنظیم می‌شود. تجهیزات تنفسی کاربرد بسیار وسیعی در دنیای پزشکی دارند و در بخش‌های مختلفی از این دستگاه استفاده می‌شود.

کاربرد تجهیزات تنفسی (ونتیلاتور):

عمده کاربرد دستگاه ونتیلاتور در اورژانس، بخش‌های مراقبت ویژه و بیهوشی می‌باشد. به عنوان مثال از دستگاه ونتیلاتور برای تنظیم تنفس بیماران کرونایی به صورت عمده در بخش مراقبت ویژه استفاده می‌شود.

یا در بخش بیهوشی عمومی، برای تنفس بیمار در زمان بیهوشی به دستگاه ونتیلاتور نیاز است. هر چند بیمار، پس از به هوش آمدن و برگشتن به سطح عادی هوشیاری، دیگر نیازی به دستگاه ونتیلاتور ندارد.

کاربرد ونتیلاتور به بیمارستان‌ها و بخش‌های درمانی ختم نمی‌شود.

تجهیزات تنفسی (ونتیلاتور) در آمبولانس

وجود دستگاه‌های ونتیلاتور در آمبولانس‌ها نیز ضرورت دارد چراکه ممکن است مسدومان دچار مشکلات تنفسی حاد شده باشند و عدم وجود ونتیلاتور در آمبولانس می‌تواند به قیمت جان مسدوم تمام شود.

دستگاه‌‌های ونتیلاتور در کلینیک‌هایی که بخش جراحی دارند نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین برای آن دسته از بیمارانی که به صورت مداوم با مشکلات تنفسی دست و پنجه نرم می‌کنند، دستگاه ونتیلاتور بسیار ضروری است. بیمارانی که به صورت پیوسته دچار مشکلات تنفسی هستند، نیاز دارند که یک ونتیلاتور قابل حمل (پرتابل) در کنار خود داشته باشند.

موارد استفاده از تجهیزات تنفسی (ونتیلاتور):

 • بیماران کرونایی که بخشی از ریه خود را از دست داده‌اند
 • اتاق‌های بیهوشی
 • بیمارانی که مشکلات تنفسی حاد دارند
 • بیمارانی که جراحی قلب باز و ریه انجام داده‌اند
 • اتاق جراحی
 • در آمبولانس‌ها و برای مسدومانی که دچار مشکلات قلبی، کمبود سطح اکسیژن و گاز گرفتگی، بیهوشی و ترومای قفسه سینه شده‌اند
 • بیمارستان‌های صحرایی
 • بیماران دچار شده به ضایعه‌های نخاعی
 • بخش اورژانس

حال نوبت آن است که به معرفی انواع تجهیزات تنفسی (ونتیلاتور) بپردازیم.

 

انواع ونتیلاتور:

مکانیزم تجهیزات تنفسی (ونتیلاتور)، به دو دسته اصلی تقسیم بندی می‌شوند.

1– ونتیلاتورهای فشار مثبت:

ونتیلاتورهای فشار مثبت، هوا را با فشاری بیش از فشار اتمسفر در زمان دم به ریه بیمار وارد می‌کند. این فشار بسته به وضعیت بیمار تنظیم می‌شود و زمانی که فشار دورن ریه به فشار تنظیم شده رسید، مرحله بازدم انجام می‌شود. به این ونتیلاتورها، ونتیلاتور فشاری نیز می‌گویند. تمامی ونتیلاتورهایی که در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی می‎‌بینید، ونتیلاتورهای فشار مثبت هستند و با عمل دم (هوادهی) توسط لوله‌هایی که به بینی یا دهان بیمار وارد شده است، انجام می‌پذیرد.

ونتیلاتورهای فشار مثبت به چهار گروه تقسیم می‌شوند:

 • ونتیلاتورهای فشار ثابت (فشاری): در این ونتیلاتورها، مقدار فشار مورد نظر بر روی دستگاه تنظیم می‌شود. زمانی که فشار هوای درون ریه بیمار به فشار تنظیم شده روی دستگاه برسد، دستگاه هوادهی را متوقف می‌کند.
 • ونتیلاتورهای حجم ثابت (حجمی): این مدل از ونتیلاتورها، هوادهی را تا زمانی ادامه می‌دهند که حجم هوای فرستاده شده به ریه بیمار به حجمی که بر روی دستگاه تنظیم شده است، برسد.
 • ونتیلاتور زمان ثابت (زمانی): ونتیلاتورهای زمان ثابت با تنظیم زمان و سرعت جریان، حجم هوای ورودی به ریه بیمار را تنظیم می‌کنند.
 • ونتیلاتورهای فرکانس بالا: ونتیلاتورهای فرکانس بالا حجم‌های کمی از هوا را با فرکانس بالاتر از نرخ طبیعی، به ریه بیمار می‌فرستند.

تجهیزات تنفسی (ونتیلاتور)

2– ونتیلاتورهای فشار منفی:

ونتیلاتورهای فشار منفی، اولین نوع از تجهیزات تنفسی می‌باشند. این ونتیلاتورها از یک محفظه بزرگ تشکیل شده‌اند و بدن بیمار بجز سر و گردن، درون آن قرار می‌گیرد. با ایجاد شدن فشار منفی درون مخزن، دیواره ریه به بیرون کشیده شده و هوا به درون ریه جریان می‌یابد. در حال حاضر دیگر از ونتیلاتورهای فشار منفی استفاده نمی‌شود.

 

همچنین تجهیزات تنفسی (ونتیلاتور) در دو مدل پرتابل و ثابت وجود دارند.

1– ونتیلاتور ثابت:

ونتیلاتورهای ثابت برای حمل و نقل ساخته نشده‌اند و در بخش‌های مختلف مراکز درمانی و کلینیک‌ها استفاده می‌شوند.

تجهیزات تنفسی (ونتیلاتور)

2– ونتیلاتور پرتابل:

این ونتیلاتورها قابل حمل هستند. به همین دلیل در بخش‌هایی که نیاز به حمل و نقل دائم ونتیلاتور هست، از آنها استفاده می‌شود. ونتیلاتورهای خانگی نیز در دسته ونتیلاتورهای پرتابل قرار دارند.

از ونتیلاتورهای پرتابل در آمبولانس‌ها، بیمارستان‌های صحرایی، مراکز مدیریت بحران، پایگاه‌های امداد و نجات و همچنین برای بیمارانی که نیاز دائم به دستگاه ونتیلاتور دارند، استفاده می‌کنند.

 

دستگاه ونتیلاتور برای بیماران کرونایی:

کرونا یکی از بیماری‌هایی می‌باشد که با تاثیرگذاری مستقیم بر روی ریه، بخشی از ریه را از بین برده و درصد اکسیژن خون را پایین می‌‌آورد چراکه بیمار نمی‌تواند به درستی تنفس کند.

با پایین آمدن درصد اکسیژن خون، بیمار وارد کما شده و نهایتا دچار مرگ می‌شود. دستگاه ونتیلاتور به کمک تنفس بیماران کرونایی آمده و مورد نیاز آنها اکسیژن را تامین می‌کند.

 

ونتیلاتورهای خانگی:

تجهیزات تنفسی (ونتیلاتور) خانگی

آن دسته از بیمارانی که دچار ضایعه نخاعی هستند و یا مشکلات تنفسی بسیار حادی دارند، برای تنفس به دستگاه‌های ونتیلاتور یا اکسیژن ساز نیاز دارند. برای راحتی این دسته از بیماران، ونتیلاتورهایی تحت عنوان ونتیلاتورهای خانگی ساخته شده است. این ونتیلاتورها ابعاد بسیار کوچک‌تری نسبت به ونتیلاتورهای ثابت دارند و به راحتی قابل حمل هستند. همچنین قدرت این ونتیلاتورها از ونتیلاتورهای ثابت کمتر می‌باشد.

 

خطرات و ریسک‌های ونتیلاتور:

از آنجایی که لوله گذاری به درون حلق یا بینی بیمار انجام می‌شود، ممکن است به دلیل عدم دقت کافی، آسیب‌هایی به بیمار وارد شود. قرار گیری طولانی مدت لوله‌ها در بینی و دهان بیمار، مشکلاتی چون زخم شدن بینی و حلق و همچنین خون ریزی دندان‌ها و در موارد شدید تر، عفونت را به دنبال خواهند داشت.

همچنین عدم تنظیم درست ونتیلاتور می‌تواند هوادهی زیاد به ریه بیمار شده و فشار هوای ریه را تا حد زیادی بالا ببرد و بیمار دچار باروتروما شود.

 

تعمیر و نگهداری و استفاده صحیح از تجهیزات تنفسی (ونتیلاتور):

ونتیلاتورها نیز مانند هر ابزار و تجهیز دیگری، نیاز به مراقبت‌ها و رسیدگی‌های دوره‌ای خاصی دارد. همچنین برای عملکرد درست آن نیاز است تا نکات استفاده صحیح از آن را بدانیم. عدم رعایت نکات و موارد پایین می‌تواند باعث خرابی دستگاه و به خطر افتادن سلامتی بیماران‌تان شود.

1– هرگونه آسیب فیزیکی وارد آمده به دستگاه را بررسی کنید و مطمئن شوید که این آسیب‌ها، بر روی بخش‌های مکانیکی دستگاه، تاثیر نگذاشته باشند.

2– عملکرد دستگاه را به صورت کامل بررسی کنید. یعنی دستگاه را در تمامی مودها اجرا کرده و عملکرد آن را بررسی کنید.

3– فیلتر ورودی هوا را تعویض کنید. تعویض نکردن به موقع فیلتر هوای دستگاه، سلامتی بیماران را به خطر انداخته و در طولانی مدت، دستگاه ونتیلاتور را با مشکلات فراوانی روبرو می‌سازد.

4– اگر ونتیلاتور شما فیلتر فن خنک کننده دارد، لازم است تا آن را هر چند وقت یکبار تمیز کنید.

5– برخی از ونتیلاتورها قابلیت کالیبراسیون اتوماتیک سنسور هوا دارند. در این صورت، هر روز سنسور هوای ونتیلاتور خود را کالیبره کنید.

6– فیلترهای باکتری دم و بازدم را کنترل کنید. اگر این فیلترها قابلیت استفاده مجدد دارند، آنها را اتوکلاو کنید و در صورتی که فیلترها یکبار مصرف بودند لازم است تا برای هر بیمار، از فیلتر جدید استفاده کنید. همچنین اگر بیمار برای مدت طولانی (بیش از 15 روز) به ونتیلاتور وصل بود، برای همان بیمار لازم است تا فیلترها اتوکلاو شده و در صورتی که فیلترها یک‌بارمصرف بودند، تعویض شوند.

باطری تجهیزات تنفسی (ونتیلاتور)

7– باطری ونتیلاتور خود را بررسی کنید و مدت زمانی که نیاز است تا به شارژ کامل برسد را اندازه بگیرید. اگر زمان شارژ شدن باطری نسبت به گذشته افزایش زیادی یافته بود، لازم است تا به فکر یک باطری جدید باشید. معمولا توصیه می‌شود تا باطری ونتیلاتور به صورت سالانه تعویض شود.

8– طول عمر باطری ونتیلاتور را چک کنید. ونتیلاتور را از برق AC جدا کنید و سپس آن را روشن کنید. آلارم استفاده از باطری را روی ونتیلاتور چک کنید. سپس ونتیلاتور را به کار انداخته و عملکرد آن را بررسی کنید. اگر باطری ونتیلاتور شارژ دارد اما ونتیلاتور شما به درستی کار نمی‌کند (یا اصلا روشن نمی‌شود)، اتصال باطری را چک کنید. ممکن است اتصال کابل باطری با دستگاه شل شده باشد. به یاد داشته باشید که هیچ‌گاه از ونتیلاتور، بیش از تایم مجاز مشخص شده بر روی باطری استفاده نکنید.

9– هرگز سنسورهای ونتیلاتور را به اتوکلاو نفرستید. سنسورهای جریان معمولا روی شیلنگ‌های ونتیلاتور نصب می‌شوند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *